Asystent osoby niepełnosprawnej
Asystent osoby niepełnosprawnej to zawód, który pełni niezwykle ważną rolę w życiu osób z różnymi trudnościami. Jego zadaniem jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach, takich jak poruszanie się, komunikacja czy wykonywanie obowiązków domowych. Oprócz pomocy praktycznej, asystent staje się również wsparciem emocjonalnym, pomagając osobom z niepełnosprawnościami w integracji społecznej i poprawie jakości życia. Zwiększająca się świadomość społeczna sprawia, że rola asystenta staje się coraz bardziej doceniana, a jego obecność istotna w tworzeniu bardziej dostępnego i inkluzywnego społeczeństwa.
Jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?
Aby zostać asystentem osoby niepełnosprawnej, należy ukończyć roczną szkołę policealną, w trakcie której uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, terapii zajęciowej, języka migowego Program nauki przygotowuje do pracy w różnych instytucjach i w środowisku domowym. Po zakończeniu nauki odbywa się egzamin zawodowy, który potwierdza uzyskane kwalifikacje.
Co robi asystent osoby niepełnosprawnej?
— Asystent osoby niepełnosprawnej udziela pomocy i świadczy usługi opiekuńcze osobom, które nie mają dostatecznego wsparcia ze strony rodziny lub innych osób z najbliższego otoczenia. Zadaniem opiekuna jest aktywizowanie osób starszych z wykorzystaniem rehabilitacji lub terapii.
— Opiekun pomaga podopiecznemu w codziennych czynnościach domowych. Zajmuje się pielęgnowaniem oraz dbaniem o zdrowie, higienę osobistą ludzi chorych i niesamodzielnych. Na tym kierunku dowiesz się, co można zrobić, by likwidować wszelkie bariery między innymi: społeczne, psychologiczne, architektoniczne w ich życiu.
— Nasi specjaliści pokażą Ci, jak aktywizować osoby niepełnosprawne i ich otoczenie, by pomoc i rehabilitacja były jak najefektywniejsze. W „SOKRATESIE” nauczymy Cię także rozmawiać i współpracować z mediami oraz instytucjami kulturalnymi w zakresie organizowania działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Asystent osoby niepełnosprawnej- symbol zawodu: 341201
Cykl kształcenia:
1 rok – 2 semestry
Kwalifikacja:
K.1.- udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej (SPO.01.)
Egzamin:
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie odbędzie się pod koniec drugiego semestru
Podstawa programowa na tym kierunku obejmuje:
— Podstawy przedsiębiorczości,
— Wybrane zagadnienia z psychologii i socjologii,
— Elementy anatomii i patologii człowieka,
— Język migowy,
— Opieka i pielęgnacja człowieka,
— Organizacja wsparcia osoby niepełnosprawnej,
— Język obcy w pomocy społecznej,
— Umiejętności opiekuńcze,
— Terapia zajęciowa i aktywizacja.
Zastanawiasz się kto może zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?
Asystent osoby niepełnosprawnej powinien charakteryzować się empatią, cierpliwością i odpowiedzialnością. Ważna jest także zdolność do pracy w stresujących sytuacjach, elastyczność oraz komunikatywność. Osoba pełniąca tę rolę musi być wyrozumiała, wykazywać inicjatywę w organizowaniu wsparcia i dbać o komfort osób, z którymi pracuje. Niezbędne są również umiejętności interpersonalne oraz gotowość do nauki, ponieważ praca w tym zawodzie wiąże się z różnorodnymi wyzwaniami i potrzebami.
Nie wymagamy matury
Nauka w weekendy
Brak opłat
1 rok nauki
Co należy do obowiązków asystenta osoby niepełnosprawnej?
Obowiązki asystenta osoby niepełnosprawnej obejmują szeroki zakres działań dostosowanych do indywidualnych potrzeb osoby, którą się opiekuje. Do podstawowych zadań należy pomoc w poruszaniu się, ubieraniu, higienie osobistej, a także wsparcie w przygotowywaniu posiłków oraz utrzymaniu porządku w domu. Asystent może również pomagać w codziennych sprawach administracyjnych, takich jak załatwianie formalności, oraz towarzyszyć w wizytach u lekarzy czy na zajęciach rehabilitacyjnych. Ponadto pełni funkcję emocjonalnego wsparcia, pomagając w integracji społecznej i aktywnościach rekreacyjnych.
Gdzie znajdziesz pracę?
Pracę można podjąć w sanatoriach, hospicjach i szpitalach, a także w domach opieki społecznej, domach późnej starości, ośrodkach rehabilitacyjnych, wszystkich innych instytucjach opiekuńczych lub znaleźć zatrudnienie u osób prywatnych.