Terapeuta zajęciowy
Zawód już w 2 lata
Terapeuta zajęciowy – symbol zawodu 325907
Terapeuta należy do grupy zawodów medycznych, które są coraz częściej poszukiwane na dzisiejszym rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest on osobą prowadzącą różne formy i techniki terapii zajęciowej, polegającej na aktywizowaniu osób wykluczonych chorych, z niepełnosprawnością, starszych. Terapia zajęciowa ma na celu pomoc w procesie leczenia i rehabilitacji chorych oraz przeciwdziałanie powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub kalectwa. W dzisiejszym świecie bardzo szybko zmieniają się warunki społeczno-środowiskowe, a do tego dochodzi jeszcze proces starzenia się społeczeństwa, tak więc wokół nas znajduje się coraz więcej osób potrzebujących fachowej pomocy, której może im udzielić właśnie terapeuta zajęciowy.
Terapia zajęciowa jako jedna z form leczenia usprawniającego, której celem jest umożliwienie osobie osiągnięcia zdrowia, dobrostanu i satysfakcji życiowej poprzez uczestnictwo w różnego typu zajęciach, sprawia, że proces rewalidacji staje się atrakcyjniejszy i dzięki temu osoby jej potrzebujące dużo łatwiej podejmują się uczestnictwa. Żeby jednak terapia zajęciowa stała się atrakcyjną formą usprawniania, niezbędny jest kreatywny i aktywny terapeuta zajęciowy. Terapeutami zajęciowymi powinny być osoby, które wykazują pewien schemat osobowościowy, spełniają warunki, jakie spełnić powinien każdy, kto kiedykolwiek chciałby pracować z ludźmi i sprawować nad nimi pieczę.
Ważne w zawodzie terapeuty zajęciowego jest posiadanie szeroko rozwiniętego kodeksu etycznego. Jako terapeuci musimy potrafić skonfrontować swoje postępowanie z nami samymi, wiedzieć czy to, co robimy i w sposób jaki to robimy jest czynione z myślą o naszych podopiecznych, czy z myślą o nas samych. Szczerość wobec siebie i umiejętność samokrytyki pozwoli nam na podniesienie lub utrzymanie wysokiej jakości pracy, rozwoju zawodowego czy zwiększenie prestiżu zawodu w społeczeństwie.
Miejsca zatrudnienia terapeutów zajęciowych
Szpitale, oddziały szpitalne, zakłady opiekuńczo- lecznicze , ośrodki i domy pomocy społecznej, niepubliczne zespoły opieki zdrowotnej, indywidualna opieka w domu pacjenta, środowiskowe domy pomocy fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.
— Sanatoria,
— oddziały szpitalne, w tym np.: dziecięcy, rehabilitacyjny,
— domy pomocy społecznej,
— domy opieki,
— rodzinne domy pomocy,
— kluby seniora,
— warsztaty terapii zajęciowej,
— hospicja,
— szkoły specjalne,
— poradnie rehabilitacyjne,
— przedszkola i szkoły integracyjne,
— zakłady opiekuńcze,
— prywatnie, w miejscu zamieszkania podopiecznego.
Terapia zajęciowa to zawód dający wiele możliwości. Zapewne wiele osób zastanawiających się nad podjęciem kształcenia w tym zawodzie, zachodzi w głowę z jakimi obowiązkami wiąże się praca terapeuty zajęciowego. Spróbujmy wymienić kilka z nich.
Pracownicze obowiązki terapeuty zajęciowego
— Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu terapeutycznego z pacjentem oraz jego rodziną, a także środowiskiem i zespołem aktywizująco-terapeutycznym,
— rozpoznawanie i diagnozowanie potrzeb bio-psycho-społecznych pacjenta,
— planowanie grupowego i indywidualnego planu działań terapeutycznych w oparciu o diagnozę, zainteresowania, potrzeby i możliwości pacjenta,
— organizowanie w ramach terapii zajęć, których celem jest poprawia stanu fizycznego, psychicznego i społecznego funkcjonowania pacjenta oraz pomoc w jego integracji w środowisku zawodowym,
— uczenia pacjenta posługiwania się podstawowym sprzętem rehabilitacyjnym,
— dokumentowanie, monitorowanie i ocenianie procesu terapeutycznego,
— przestrzeganie tajemnicy lekarskiej w zakresie leczenia pacjenta i jego rodziny,
— współpraca z lekarzami odpowiedzialnymi za rehabilitację pacjenta,
— wykonywanie wraz z pacjentem zajęć o charakterze terapeutycznym, np. krawieckich,
— przestrzeganie przepisów bhp właściwych podejmowanej aktywności w celu zapewnienia pacjentowi możliwie najwyższego bezpieczeństwa.
Cykl kształcenia:
2 lata – 4 semestry
Kwalifikacja:
K.1.- świadczenie usług w zakresie terapii zajęciowej (MED.13)
Egzamin:
Potwierdzenie kwalifikacji odbędzie się pod koniec czwartego semestru.
Podstawa programowa na tym kierunku obejmuje:
— Podstawy terapii zajęciowej,
— podstawy prawne w terapii zajęciowej,
— biomedyczne podstawy anatomii, fizjologii i patofizjologii człowieka,
— komunikacja interpersonalna,
— komunikacja alternatywna,
— język migowy,
— język obcy zawodowy,
— metodyka terapii zajęciowej,
— podstawy teoretyczne diagnostyki w terapii zajęciowej,
— metody i techniki terapii zajęciowej,
— diagnozowanie terapii zajęciowej,
— planowanie i organizowanie indywidualnej i grupowej terapii zajęciowej.
Nie wymagamy matury
Nauka stacjonarna
Brak opłat
2 lata nauki